Warto wiedzieć, że makijaż permanentny brwi to skomplikowany zabieg, którego powodzenie zależy przede wszystkim od umiejętności kosmetyczki. Czy wiesz, co może pójść nie tak, jeśli zdecydujesz się na brwi permanentne? Sprawdź, zanim zaryzykujesz.
Popularność zabiegów makijażu permanentnego jest tak duża, że coraz więcej kobiet decyduje się na jego wykonanie. Plusem tej popularności jest fakt, że pojawia się coraz więcej wykwalifikowanych linergistek, które wiedzą, jak prawidłowo wyznaczyć kształt brwi, czy jak je zrekonstruować. Nie zapominajmy jednak, że (tuż obok profesjonalistek) makijaże wykonują też kosmetyczki, które nie mają niestety tak dużych umiejętności. Oddanie się w ręce niesprawdzonej osoby, może być dla nas tragiczne w skutkach.
Nieudany makijaż permanentny, czyli lista rzeczy, które mogą pójść nie tak
Możesz mieć uczulenie na preparaty używane do znieczulania lub do robienia makijażu permanentnego.
Do makijażu permanentnego używa się różnego rodzaju maści i preparatów znieczulających, a także barwników. W ich składzie mogą znajdować się substancje chemiczne o mniejszym lub większym wpływie na naszą skórę. Z reguły są to preparaty dopuszczane do użytku i bezpieczne, o ile nasza skóra nie wykazuje nadwrażliwości. W niektórych przypadkach może się okazać, że nasz makijaż permanentny będzie nieudany przez uczulenie, które pojawi się tuż po nim. Dlatego przed pierwszym zabiegiem warto wykonać próbę uczuleniową, aby upewnić się, że sobie nie zaszkodzimy.
Kosmetyczka może niewłaściwie wyznaczyć kształt brwi i będą niesymetryczne, za grube, za ciemne, za ostre itd.
Gdy decydujemy się na makijaż permanentny brwi, to oddajemy się w ręce zupełnie obcej osoby i… musimy jej zaufać. Nie mamy wglądu w to, co robi na naszej twarzy, a tak naprawdę każdy źle narysowany włosek lub źle dobrany odcień barwnika może spowodować, że będziemy wyglądać co najmniej niekorzystnie. Pójść niezgodnie z planem może wiele: za grube albo za cienkie brwi (te drugie da się jeszcze uratować); za ciemny, zbyt kanciasty, za ostro uniesiony lub za płaski łuk brwiowy; za blisko siebie osadzone lub za daleko odsunięte brwi. Wszystko to ma wpływ na symetrię twarzy i nasz wygląd, a minusem makijażu permanentnego jest to, że nie da się go usunąć bez pomocy lasera. Oczywiście korekta makijażu permanentnego jest możliwa, ale też kosztowna. Dlatego, zanim wybierzemy linergistkę, dokładnie prześledźmy opinie o niej i portfolio jej dotychczasowych prac.
Po zabiegu może pojawić się stan zapalny, który związany jest z nadwrażliwością skóry.
Makijaż permanentny polega na podskórnym wprowadzenie barwnika. Nie dość, że możemy zareagować uczuleniem na składniki preparatu, to możemy też nabawić się stanu zapalnego spowodowanego samą inwazyjnością tego zabiegu. Robienie brwi permanentnych to duże obciążenie dla skóry, która – jeśli jest delikatna – może zareagować właśnie stanem zapalnym.
Skóra po makijażu permanentnym może się trudno goić i konieczne będzie jej długotrwałe leczenie.
Kolejna trudność, którą możemy napotkać, to problem z wygojeniem się brwi permanentnych. Mikroskopijne dziurki po ukłuciach powinny się zasklepić w ciągu 24 godzin, a skóra powinna być wstępnie wygojona po 7 dniach. Jeśli jednak makijaż permanentny był wykonany niewłaściwie, złej jakości preparatami, w sposób niehigieniczny, może się okazać, że skóra będzie się goiła dłużej. W skrajnych przypadkach może pojawić się zakażenie bakteryjne, ropny stan zapalny itp. Między innymi dlatego tak ważne jest oczyszczanie brwi wodą i stosowanie maści z antybiotykiem po zabiegu.
Barwnik może zmienić kolor lub wypłowieć, przez co brwi będą wyglądały gorzej niż przed makijażem.
Nieudany makijaż permanentny brwi to również taki makijaż, który niedługo po zabiegu zaczyna płowieć i tracić swój intensywny kolor. To zdarza się już rzadko, ale jednak jest to prawdopodobny scenariusz. Wszystko zależy od użytego barwnika. Dziś do makijażu permanentnego używa się preparatów, które są odporne na działanie słońca i innych czynników zewnętrznych, ale dawniej częściej zdarzało się, że brwi po jakimś czasie stawały się niebieskawe, zielonkawe lub szare. Warto zainteresować się, na jakichś materiałach pracuje linergistka, zanim zdecydujemy się na zabieg.